הדרך אל האושר: איך ליצור זוגיות בריאה

רוצים לדעת איך ליצור זוגיות בריאה? זוגיות טובה, בריאה ומכבדת יכולה להיות מחולל האושר הגדול ביותר בחייכם. כמו אדוות במים היא תיתן לכם כוחות פנימיים להתמודד עם כל קושי שיעלה בעבודה, בהורות, עם המשפחה המורחבת ועוד. אני מאמין וגם ראיתי אצל זוגות רבים שמגיעים אליי איך למידה ושינוי בזוגיות מביאה לעלייה באושר היומיומי ולשיפור בשאר תחומי החיים.

לחיות בזוגיות זה אחד הדברים המרכזיים בחיינו הבוגרים. אבל בשום מקום לא מלמדים אותנו איך ליצור זוגיות בריאה ומוצלחת. הרי מגיעים לתוך קשר שני אנשים שונים לחלוטין, שגדלו בצורות שונות ועברו חוויות חיים שונות. אז איך מגשרים על הפערים ועל השוני ואיך דואגים שתהיה לנו זוגיות כמו שאנחנו מאחלים לעצמנו?

איך ליצור זוגיות בריאה

הנה כמה דברים שיכולים לעזור:

תקשורת – לדבר ולתקשר הרבה זה חשוב ובסיסי בכל מערכת יחסים, במיוחד במערכת זוגית. זו הדרך היעילה ביותר להכיר אחד את השני לעומק ואת ההבדלים בינינו. אנשים משתנים לאורך זמן וגם משהו שידענו פעם על בן הזוג שווה לבדוק האם הוא עדיין נכון. לפעמים חושבים שנכון לא להגיד משהו שעלול לפגוע או להכאיב לבן הזוג אבל ההיפך הוא הנכון, כל הסתרה או חוסר כנות פוגעים יותר מכל דבר אחר.

לגשר על רצונות סותרים או לדעת איך לריב – זוגיות היא גישור מתמשך על רצונות סותרים. ריב הוא בעצם הזדמנות ללמוד על בן הזוג, להבין מה חשוב לו או לה באמת. הרי להכניס אדם אחר לתוך החיים שלנו זו אמנות שצריך ללמוד ולהתאמן בה, איך לתת לו מקום, איך למצוא דברים ששנינו נהנים לעשות יחד, אך זו העבודה המשתלמת ביותר שיש. דבר אחד שמצאתי שעוזר מאוד הוא לנסות להבין את הצד השני, להיכנס לנעליים שלו. לצאת לרגע ממני ולהיכנס לעולם הפנימי של האחר, זה תרגול מעולה שעוזר לפתוח עוד כיווני מחשבה להבנה משותפת. זו כמובן מיומנות שניתן לתרגל בתוך טיפול זוגי.

פרגון ובכלל להיות אדם שכייף לחיות איתו – דאגו להיות האדם שהייתם רוצים לחיות איתו וזה אומר קודם כל לאהוב ולהעריך את עצמכם לדעת שאתם ראויים לאהבה וטובים כמו שאתם, שיש לכם גבולות ורצונות ואתם מכבדים את עצמכם בכך שאתם מביעים אותם בקול רם. בנוסף כמובן חשוב לפרגן; איכשהו בשגרה אנחנו שוכחים את כוחה של מילה טובה. דאגו לתת הערכה גם מה שקורה כל יום, גם אם זה פתק קטן שאומר שראיתם שבני הזוג פרקו מדיח, הכינו לכם משהו טעים או זרקו את הזבל.

זמן זוגי וזמן לבד – מצאו זמן לבלות רק שניכם יחד בלי ילדים, ולא פחות חשוב – הקדישו זמן במהלך השבוע כל אחד להיות עם עצמו ודאגו שגם לבן או בת הזוג יהיה זמן כזה. זו דרך מדהימה להראות אהבה ואכפתיות. היכולת להיות אנשים נפרדים, עם תחומי עניין שונים היא בסיס איתן עליו יכולה להישען הזוגיות. זמן זוגי כמובן יכול להיות משהו שגרתי כמו סרט או מסעדה או הליכה משותפת. אבל אולי שווה להשקיע ולמצוא חוויה משותפת שבה לכם לעבור, בין אם זה קבוצה להורים או קורס מסאז' משותף. אולי תרצו להרים יחד פרוייקט משותף כמו חופשה ששניכם מתכננים יחד. אין דבר מחבר יותר ממשהו ששניכם מתלהבים ממנו.

לדעת להיעזר כשצריך –  קושי בזוגיות לא צריך לשבור אתכם. חשוב לדעת שאין מערכת זוגית בלי קשיים, זה פשוט לא קיים. אם אין קשיים, זה סימן שמשהו לא בסדר. אם תזהו את הבעיות ותטפלו בהן הכל יראה אחרת ותחוו הטבה משמעותית בחייכם. אם יש לכם תשוקה ליצירת חיים מאושרים תבינו שפנייה לקבלת עזרה מקצועית היא מבורכת. טיפול זוגי יכול פעמים רבות להציל קשר זוגי ולהכניס אושר ורוגע לחיים של שניכם.

איך ליצור זוגיות בריאה – דרכים נוספות:

חלק מלהיות בזוגיות הוא ההבנה שלא תמיד הכל ילך חלק ושישנן התקוממויות בדרך. לעיתים, קשה לנו להבין את הזוג ולפעמים נרגיש שאנחנו איננו מובנים. אך הדרך שבה אנו מגיבים לאתגרים הללו היא זו שקובעת את איכות הזוגיות שלנו. אז, באילו דרכים נוספות אפשר לחזק את הקשר הזוגי?

גמישות – בזמן שישנם דברים בהם איננו מוכנים להתפשר, בדרך כלל יהיו גם אלה בהם נוכל להיות יותר גמישים. היכולת להיות גמישים יותר מאפשרת לנו להתמודד עם השינויים שמגיעים אלינו.

הכרת הצורך בהפסקות – לעיתים נדע לזהות כשאנו צריכים הפסקה. לקחת זמן לעצמנו, להתרווח, לחשוב ולחזור רעננים. זה לא אומר שאנו בורחים מהבן או הבת זוג או מהמציאות, אלא שאנו מקדישים זמן לטיפול בעצמנו.

חילוק תפקידים בבית – אחת הדרכים הטובות ביותר למנוע מתחים היא להגדיר בצורה ברורה את הציפיות ואת חלוקת העבודה בבית. כאשר כל בן זוג יודע מה התפקיד שלו, זה יכול למנוע המון חוסר הבנה וויכוחים.

ריגושים והפתעות – החיים היומיומיים יכולים להיות שגרתיים, אך תמיד כדאי לשלב בהם רגעים מיוחדים. הפתעה קטנה, הודעה מתוקה או אף חופשה בלתי צפויה – כל אלה יכולים להוסיף לקשר להיות חזק ויציב יותר.

מעגל התמיכה החיצוני – כשהכל נראה קשה, כדאי לזכור שיש לנו מעגל חברים ומשפחה אשר יכולים לתמוך בנו. יחסי זוגיות צריכים גם סביבה המסייעת ותומכת.

מחקר עצמי – זה בסדר לשאול את עצמכם מה אתם מרגישים, מה אתם רוצים וכיצד אתם יכולים להשתפר. הבנת הצרכים האישיים והאילוצים שלכם היא מפתח ליצירת זוגיות מוצלחת.

זוגיות בריאה זו לא מטרה שאפשר להשיג ולסיים איתה, אלא דרך חיים. זוגיות בריאה היא מסע שאין לו הפסקה. היא דורשת עבודה, התמודדות והתפתחות מתמדת. אבל בשם האהבה, השותפות והבריאות הזוגית, העבודה הזאת היא ההשקעה הטובה ביותר שתעשו בחיים.

לפניכם טבלה בנושא דרכים לקידום זוגיות בריאה ומאושרת

מושג איך זה בא לידי ביטוי?
תקשורת לדבר בפתיחות, להקשיב ללא השפעות חיצוניות ולפתור קונפליקטים בצורה בניה.
זמן איכות להקדיש זמן לבלות יחד, לצאת לדייטים ולחוות פעילויות חדשות מדי פעם.
הבנה וכבוד לכבד את הפרטיות, את הזמן והצרכים של הזוג ולהכיל את השוני.
התפתחות משותפת לחפש פעילויות או קורסים שיכולים לסייע בהתפתחות הזוגית.
תמיכה מתמשכת לתמוך בזוגך בתקופות קשות, ולחפש דרכים לחזק את הקשר גם בזמן שהכל הולך טוב.
גבולות להגדיר ולהכיר בגבולות של כל אחד, ולדעת להגביר אותם באופן שמכבד את שני הצדדים.

 

מהם העקרונות הבסיסיים לחיזוק הזוגיות?

הקשבה אקטיבית – ללא הקשבה אמיתית, חלק מהתקשורת הופכת לכאובה. להקשיב באמת אומר לא לחשוב על התגובה שלך בזמן שהבת או הבן זוג שלך מדבר, אלא להתרכז במילותיו וברגשותיו.

הגבלת הטכנולוגיה- בעידן הדיגיטלי בו אנו חיים, קל לאבד את הקשר האמיתי כאשר אנו מסתובבים עם הטלפונים שלנו. הגבילו את הזמן שבו אתם "מחוברים" כאשר אתם יחד, והקדישו יותר זמן לתקשורת פנים אל פנים.

מילים ומעשים – למילים יש כוח, אך המעשים מדברים בקול גבוה יותר. פעלו באופן שמשקף את האהבה וההתחייבות שלכם אחת לשנייה.

כיבוד השוני – לכל אחד מבני הזוג יש את השפה, התרבות והחוויות שלו. ללמוד לכבד את השוני שבזוגך הוא אחד היסודות לזוגיות בריאה.

גיוון הפעילויות – לא להסתמך רק על פעילויות השגרה. הוסיפו חדשות ומגוונות, בין אם זה סדנא לבישול, הופעה או טיול למקומות חדשים.

להצליח לעמוד באתגרי הזוגיות היא מסע מרתק, שמצריך אומץ, השקעה והבנה מתמדת. ככל שתפעלו לחזק את הקשר בינכם, כך תגלו את השינויים החיוביים שהצלחתם בחייכם. בסופו של דבר, אתם תרגישו קרובים ומחוברים יותר.

מהנסיון שלי בקליניקה בתור מגשר זוגי, זוגיות בריאה היא בהחלט משהו שניתן ללמוד לחיות אותו וגם להשתפר בו. יש שרירים שצריך לאמן ולחזק שמאפשרים לזוגיות טובה להתקיים ולשני בני הזוג לחיות בהרמוניה. יש כמובן עוד הרבה דברים שניתן לעשות כדי לדאוג שתהיה לנו זוגיות בריאה ותומכת, אתם מוזמנים לקרוא עוד באתר שלי או לבוא אליי אל ייעוץ זוגי, לצפות בסרטונים שלי בנוגע לאותו טיפול זוגיות וכמובן לכל שאלה או לייעוץ אישי לפנות אליי דרך האתר או הרשתות החברתיות.

תוכן עניינים