למה קשה לנו לגעת באושר בתוך הזוגיות שלנו?

כמה מאיתנו חושבים על המילה "אושר" כשם חושבים על זוגיות? אין זה משנה אם מדובר במישהו המחפש זוגיות, באותו משבר זוגיות, או באדם הנמצא בזוגיות ממושכת. בשורות הבאות מחכה לכם הפתעה: מדד האושר יכול להרוס לכם את היחסים במהירות רבה מהצופה.

אושר
אושר

מדד האושר – אחד המדדים השיפוטיים ביותר של הזוגיות

משפטים כמו: "הוא מכיל אותי, היחיד שמבין אותי, אני מאושרת" או "יש בינינו משיכה מטורפת, אני רק מחכה שהיום יסתיים בכדי לראות אותה, זה עושה אותי מאושר וחייכן", משפטים כאלו לא פעם מתחלפים באחרים כמו "הוא אף פעם לא מקשיב לי", "היא תמיד גורמת לי להרגיש שאני לא מספיק טוב". המשותף לכולם הוא העובדה שהם משפטים מוחלטים: או שאדם מאושר בזכות הצד השני, או שלא.

האם איננו חוטאים למערכות היחסים שלנו כשאנחנו חושבים בגישה כזו? קודם כל, זה לא הגיוני שכל מדד הזה שלנו שהוא מדד שקשור לתחושה הסובייקטיבית שלנו, יושלך על מערכת יחסים אחת, זה אפילו לא הוגן ודבר שני, כאשר אנחנו עסוקים במדידה של מדד האושר, אנחנו עשויים לפספס רגעים משמעותיים ענקיים המתרחשים לנו מתחת לאף ואז, בדיוק, ביצה ותרנגולת, נפספס ונרגיש חוסר סיפוק וחוסר אושר.

זווית ראייה חדשה בזוגיות

בואו נחזיר את האושר למקומו הראוי. הסגידה למושג האושר גורמת לנו לא פעם "לחתוך" זוגיות בתקופה של משבר זוגי או חוסר סיפוק ולהרגיש ש"זה לא זה". התוצאה: אנחנו "מעתיקים" את אותם דפוסים למערכת היחסים הבאה שלנו והופכים ל"קופצים סדרתיים" ממערכת יחסים אחת למערכת יחסים שנייה וגם נוטים להסביר זאת כ"לא מצאתי עדיין את מה שאני מחפש.ת".

לאמיתו של דבר ההסתכלות על המושג אושר כדבר דינמי ומשתנה מתקופה לתקופה יכול לחסוך לנו את עוגמת הנפש במערכות היחסים שלנו.

בפעם הבאה כשאתם חווים משהו שאינכם שלמים איתו במערכת היחסים זכרו שאולי לא שמתם לב לדבר הטוב שחלף ביניכם.

לדוגמא: הוא לא עושה סיפור מיום ההולדת שלך, אבל הוא עושה הכל ביום יום על מנת להקל, גם אם יאחר לעבודה, עדיין יקח את הילדה לבית הספר.

או, היא לפעמים מעבירה ביקורת על דברים שאתה שוכח לעשות ועדיין כל פעם שאתה שוכח היא עושה אותם מחדש כי כנראה עמוק בפנים מרגישה שזה לא בכוונה ואולי אתה פשוט טרוד.

הכי טוב להגיד את הדברים הקטנים הללו זה לזה/לזו אבל גם אם כרגע רק נתחיל לחשוב אותם, כבר יווצר שינוי באופן בו אנחנו תופסים את הזוגיות שלנו.

אושר, מושג מתעתע, קצת לא הוגן למבחן המציאות, בואו נמתן אותו ונתחיל ליצור חוויות חיוביות בעצמנו על ידי שינוי גישה וזווית ראייה רחבה יותר בה יש מקום גם לטוב שנוטה תמיד להצטנע בסתר ברגעים הקטנים של החיים.

אביגדור יזדי

אביגדור יזדי

אביגדור יזדי בוגר מכון אדלר מוסמך אימון בשיטת אדלר ומאסטר בNLP, להתמחות בליווי אנשים לשחק את משחק החיים.

תוכן עניינים