מטפל זוגי מומלץ

 איך תוכלו למצוא את האחד שיתאים לכם?

בדומה למציאת בן זוג לחיים, מציאת מטפל זוגי מומלץ עשויה להיות משימה מאתגרת. כימיה טובה, מקצוענות, ניסיון, השכלה רחבה ורלוונטית, מיקום נגיש, זמינות גבוהה, כל אלה ועוד הם הפרמטרים החשובים אותם יש למצוא ב"אחד", המטפל הזוגי הנבחר. בשונה מקשר זוגי בו מחפשים אחר ניצוץ המתרחש בין שני אנשים, טיפול זוגי מצריך ניצוץ בין שלושה, שני בני הזוג והמטפל. מאחר ומשבר בזוגיות נחשב עדיין לנושא רגיש עליו לא ששים לדבר וטיפול במשבר בזוגיות הוא לא הנושא שמככב בשיחת היום של החבר'ה, המלצות ממכרים על מטפל זוגי לא תמיד קל לקבל. אז מה עושים? ואיך ניתן לבחור נכון מטפל זוגי מומלץ? כל המידע בשורות שלפניכם.

מה עושים בטיפול זוגי?

סיבות רבות מובילות זוגות לפנות לייעוץ זוגי. ריחוק, משבר זוגי, דפוסי תקשורת לא יעילים ורצון משותף לייצר זוגיות בריאה יותר. המפגשים בטיפול הזוגי נעשים ברובם בנוכחות שני בני הזוג אך לעיתים, מתנהלים מול אחד מהם. משך הטיפול משתנה בהתאם לסיבות שהביאו את הזוג לפנות לטיפול ומחויבותם לתהליך הטיפולי. הטיפול עצמו מבוסס שיח והצלחתו תלויה בכל הגורמים המעורבים: שני בני הזוג, המטפל או המטפלת והכימיה והמחויבות בין כל הגורמים.

מטפל זוגי מומלץ: מה הופך אותו לכזה?

מטפל זוגי מומלץ נחשב לכזה שמסייע לבני הזוג בעזרת כלים מקצועיים לשפר את מצב מערכת היחסים הזוגית, התקשורת והקרבה ביניהם. מאחר וכימיה היא עניין סובייקטיבי, מטפל נהדר עבור זוג אחד לא יהווה בהכרח את הבחירה האידיאלית עבור זוג אחר. על אף הסובייקטיביות הקיימת בהמלצה, ישנם מספר תנאי בסיס שמומלץ לעקוב אחריהם בעת בחירת מטפל זוגי:

  • הסמכה פורמלית – בקשו לראות תעודה! כן, כן, על מנת להיות בטוחים כי האדם מולכם אכן מוכשר לעסוק בייעוץ זוגי בקשו לראות תעודת הסמכה. איש המקצוע בו אתם תולים תקוותיכם בנוגע לשיפור הקשר עליו להיות בעל רקע השכלתי רלוונטי.
  • התמחות – מטפל זוגי מומלץ שמתמחה בתחום סביבו מרוכז הקושי הזוגי שלכם. התמחות בקשיים ספציפיים סביב ההורות, היחסים האינטימיים, בגידה של אחד מבני הזוג עשויה לדייק את המענה המקצועי הניתן מצידו של המטפל.
  • הגישה הטיפולית – מהי השיטה לפיה המטפל מתווה את הטיפול? מטפלים זוגיים רבים בוחרים לשלב כלים טיפוליים ממגוון גישות שונות על מנת להתאים את המענה הטיפולי לקושי אותו מעלים בני הזוג במפגשים.

נקודות חשובות בעת בחירת מטפל זוגי

לאחר שבחנו כי מטפל זוגי מומלץ עליו שמענו מילים חמות הוא אכן בעל הכשרה פורמלית רלוונטית, מטפל בגישה טיפולית אליה אנו מתחברים ואף בעל התמחות בתחום בו הקשיים הזוגיים שלנו נמצאים, ניתן להתקדם ולבחון את הנקודות הבאות:

  • המלצות ממכרים – המלצה ספציפית על מטפל זוגי שניתנה על ידי מכר, אדם קרוב, היא בעלת ערך רב. אדם שנכח במפגשי טיפול והתרשם מנתונים כמו מקצועיות, מחויבות, אמפתיה ועוד יוכל להעביר רשמיו באופן ישיר, דבר שמעלה את ערכו של המטפל. יש לקחת בחשבון, כפי שנאמר קודם לכן, כי כימיה היא עניין סובייקטיבי. מטפל זוגי אליו התחברו זוג חברים לא בהכרח יהיה הבחירה הטובה ביותר עבורכם ולהפך.
  • המלצות ברשת – אתרים רבים מכילים כיום המלצות לקוחות. יש המפורסמות באופן אנונימי ויש המפורסמות בתוספת פרטים מזהים. אותנטיות ההמלצות היא נקודה שיש לתת עליה את הדעת, בעוד חלק מהמפרסמים מקפידים להעלות המלצות של מטופלים אמיתיים מצוטטות מילה במילה, חלק עשויים לערוך המלצות באופן מגמתי ואף לכתוב אותן באופן שאינו מהימן. במידה ואין בנמצא המלצות ממכרים על מטפל זוגי, ניתן לבחון המלצות אונליין אך לשלב אותן עם בחינת פרמטרים נוספים ולא לבחור את המטפל אך ורק על בסיסן.
  • מיקום הקליניקה – נקודה פרקטית אך בעלת משמעות רבה. מטפל זוגי מומלץ הממוקם במרחק נסיעה רב ממקום המגורים שלכם עשוי להיות בחירה לא נוחה במיוחד. נסיעות ארוכות, דרך פקוקה במיוחד, נקודות אלה ואחרות עשויות לגרור מחויבות נמוכה יחסית לתהליך הטיפולי, ביטולים רבים יותר ובשל כך, הצלחה מוגבלת לטיפול. מומלץ לבחור במטפל הממוקם במרחק סביר מכם, שהדרך אליו נוחה לכם ואינה צפויה להערים קשיים מיוחדים.

רצון משותף של שני בני הזוג לקבל עזרה בהתמודדות עם משבר בזוגיות מהווה נקודת התחלה טובה שמעלה את הסבירות להצלחת תהליך הטיפול הזוגי. מלבד נקודה זו, קיימים פרמטרים נוספים שישפיעו על יצירת זוגיות בריאה יותר.

אביגדור יזדי

אביגדור יזדי

אביגדור יזדי בוגר מכון אדלר מוסמך אימון בשיטת אדלר ומאסטר בNLP, להתמחות בליווי אנשים לשחק את משחק החיים.

תוכן עניינים