זוגיות לא בריאה

מהי זוגיות לא בריאה וכיצד תוכלו לטפל בה?

בעל בוגד הוא לא הסיבה היחידה שמביאה זוגות לייעוץ זוגי. השנים החולפות, השגרה, הקמת המשפחה והלחצים הכלכליים, גובים לא פעם מחיר יקר מהמערכת הזוגית. סיוע מקצועי הוא מה שנחוץ לזוגיות לא בריאה.

אפשר להיות מאושרים גם ללא זוגיות, אבל כשאתם כבר בתוך המערכת והיא חורקת, קשה לדבר על אושר. מצב המערכת הזוגית, משפיע בצורה מכרעת על כל אחד מבני הזוג ולעיתים גם על סביבתם. משבר זוגי או התפתחות של זוגיות לא בריאה, עלולים להיות מערערים מבחינה נפשית ולגרום לנזק בכל תחומי החיים.

מהי זוגיות לא בריאה?

זוגיות בריאה, היא מקום בטוח ומוגן, שבו כל אחד מהצדדים יכול להרגיש שמכילים אותו ותומכים בו והיא יכולה להיות מקפצה להתפתחות אישית ולהבנה עצמית של שני הצדדים. אבל גם זוגיות טובה ומוצלחת, עלולה להישחק עם השנים לנוכח אתגרי החיים ולפתח תסמינים שליליים.

כאן לא מדובר על המחלוקות הזוגיות השכיחות, בנושא חינוך הילדים או חלוקת המטלות בבית, אלא בתופעות עמוקות יותר.

  • קצר בתקשורת – לאחד מהצדדים או לשניהם, יש תחושה שלא רואים אותו, שאין לו עם מי לדבר ולחלוק את הקשיים, הלבטים והמחשבות. שאין לו על מי להישען.
  • תחושות בדידות וניכור – זוגיות לא בריאה, מתאפיינת בתחושות של בדידות וניכור, בהתכנסות והתרכזות של כל אחד מבני הזוג בעצמו, בתחביביו ועיסוקיו, בעבודתו, בחבריו וכדומה.
  • רמת אינטימיות נמוכהזוגיות במשבר או התפתחות דפוסים שליליים, יתבטאו גם ברמת אינטימיות נמוכה בין בני הזוג, המתבטאת רגשית ופיזית כאחת, בריחוק, ובמיעוט במגע וביחסי מין.
  • הסתרה – במצב של ריחוק והיעדר אינטימיות, נאגרים מטבע הדברים סודות, גם אם אין בגידה של ממש, אלא רק מחשבות על קשר מחוץ לנישואין, תקוות, ציפיות וחלומות שלא רוצים לחלוק.
  • אי אמון וחשדנות – רמת האמון בסיטואציה כזאת יורדת ונוצרת חשדנות, שיכולה להתבטא במעקבים, בדיקות ופלישה לפרטיות, משני הצדדים.
  • לעג ועוקצנות – בזוגיות לא בריאה, רואים לא פעם לעג הדדי ושימוש בפרטים אינטימיים וחולשות של בן/ת הזוג כדי לגחך ולהקטין אותו, גם בפני זרים.
  • אין חברות – אחד הסימנים למשבר, הוא היעדר תחושת החברות והשיתוף, שהיא יסוד חשוב בזוגיות וקיימת לא פעם העדפה לבילוי בחברתם של אנשים אחרים.
  • מריבות תכופות – הכעס והטינה שמתעוררים לעיתים תכופות במצב של ריחוק, תסכול וחוסר תקשורת, מביאים למריבות קולניות והטחת האשמות, שקשה לפעמים לחזור מהן.

התמודדות עם משבר בזוגיות: הילחם או ברח

זוגיות לא בריאה, היא מתכון למגוון של תחושות שליליות והדחף הראשוני, הוא לעיתים לברוח, לצאת מהמסגרת הזוגית הלא מוצלחת ולחפש מערכת יחסים חדשה, שתהיה ודאי טובה יותר.

אבל יצירת זוגיות חדשה, יש לזכור, היא לא בהכרח מעבר לפינה ובנוסף, קשר חדש לא בהכרח יהיה מוצלח יותר וחף מקשיים.

מלבד זאת, יש סיבות נוספות להילחם על המערכת הזוגית הקיימת, כמו שלמות המשפחה וטובת הילדים. הדרך הטובה ביותר לשקם ולשמר את הזוגיות, עוברת בקליניקה של מטפל/ת זוגי מנוסה.

מה עושים בטיפול זוגי?

טיפול זוגי, נועד לטיפול במשבר בזוגיות, באמצעות איתור הקשיים במערכת היחסים ומציאת פתרונות. המטפל עובד עם בני הזוג, על הגדרת הרצונות שלהם מהקשר, על מהות הדינמיקה ביניהם, על התקשורת הזוגית, האינטימיות, ההקשבה ההדדית, המגע ועוד.

בני הזוג מקבלים כלים להתקרב, להכיר זה את זה מחדש ולגשר על פערים שאולי נוצרו עם חלוף הזמן בעקבות הזנחת מערכת היחסים. הם לומדים כיצד לגלות רגישות, להקשיב לצרכים של האחר ולהגיב אליהם, איך שמים את הפוקוס על הצדדים הטובים של בן הזוג ופחות על השליליים ולמה חשוב לדעת גם לומר מלה טובה, לפרגן ולהחמיא.

בזוגיות טובה, כך ניתן ללמוד בייעוץ הזוגי, מומלץ לעשות דברים ביחד, אם זה עיסוק בתחביב משותף, יציאה לדייט מדי פעם או כל דבר אחר, לצד מתן מרחב נפרד לכל אחד, כדי שיוכל לפתח את עצמו, לעסוק במה שמעניין אותו ועל ידי כך, גם להעשיר את מערכת היחסים.

כלי חשוב נוסף שניתן לקבל בטיפול הזוגי, הוא כיצד לריב נכון, כלומר, להגיד את מה שיש, אבל מבלי לפגוע בנקודות רגישות אצל מי שמולנו ומבלי להשפיל. כמובן, שחשוב לדעת גם להתפייס, לשוחח על מה שקרה, להפיק לקחים ולהמשיך הלאה.

אביגדור יזדי

אביגדור יזדי

אביגדור יזדי בוגר מכון אדלר מוסמך אימון בשיטת אדלר ומאסטר בNLP, להתמחות בליווי אנשים לשחק את משחק החיים.

תוכן עניינים