התקף חרדה תסמינים: כך תתמודדו עם התקפי החרדה של בני הזוג שלכם!

התקפי חרדה קשים מאוד להתמודדות. אדם אשר חווה התקף חרדה יסבול מתסמינים שונים כגון: קצב לב מהיר, ידיים ורגליים רועדות, מחשבות שליליות שרצות בראש, תחושה של עילפון ועוד. לא מעט אנשים שחווים התקף חרדה בפעם הראשונה, יחשבו כי הם עוברים התקף לב שכן, מדובר על תסמינים דומים הן מבחינת התחושה והן מבחינת העוצמה. חיים לצד בן או בת זוג שסובלים מהתקפי חרדה הם כלל לא פשוטים. במאמר הבא תקבלו את כל המידע על התקף חרדה תסמינים, בכדי להבין בצורה טובה יותר מה עובר על בן או בת הזוג שלכם וכן, מידע על חיים לצד בן או בת זוג שסובלים מהתקפי חרדה וכיצד אפשר לסייע להם ולשמור על זוגיות טובה למרות הכל.

התקף חרדה תסמינים פיזיולוגים ופסיכולוגיים

מבחינת התקף חרדה תסמינים, כל אדם שעבר התקף חרדה פעם מבין עד כמה התסמינים עלולים להיות מאתגרים. בין התסמינים ניתן למצוא: עליה בדופק, הזעה, תחושה של חנק, שינויים בראיה, חולשה או תחושה של עקצוץ, בחילה, לחץ בחזה, סחרחורת, צורך ללכת לשירותים, רעידות בגוף ועוד.

מעבר לסימפטומים הגופניים, ישנם תסמינים פסיכולוגיים שונים כמו מחשבות שליליות שעשויות לגרום לאותו אדם להרגיש שמשהו רע מאוד הולך להתרחש ממש ברגע זה. התסמינים של התקפי חרדה יכולים להשפיע לרעה גם על האדם שסובל מהם וגם על הסביבה של אותו אדם. אדם שסובל מהתקפי חרדה ומצוי בזוגיות, יכול לחשוש מלצאת מהבית ולמנוע מבן או בת הזוג שלו לצאת גם, הוא מפתח תלות בבן או בת הזוג, הוא יכול להתפרץ עליהם בשל החששות מהתקף חרדה שיתקוף אותו, הוא יכול להרגיש שאף אחד לא מבין אותו ולהתכנס בעצמו ועוד.

כיצד מתמודדים עם התקפי חרדה?

ראשית כל, זיהוי התסמינים של התקף חרדה ונקיטת טכניקות נשימה שונות, יכולות לסייע בהתמודדות רגעית עם התקף החרדה. ההבנה שמדובר על התקף שיחלוף ולא על אירוע לב או כל דבר פיזי אחר, יכולה להקל את ההתמודדות בזמן אמת.

שנית, במקרים שבהם התקפי החרדה חוזרים ונשנים ופוגעים באיכות החיים מומלץ מאוד לפנות לטיפול פסיכולוגי. במקרי קיצון ניתן לגשת לפסיכיאטר אשר יתאים טיפול חרדה תרופתי שיכול לסייע ולהקל בהתמודדות עם התקפי החרדה.

טיפול פסיכולוגי יכול להיות דינמי שמטרתו היא להקל בטווח הארוך על התקפי החרדה מתוך הבנה מהם הגורמים להתקפים של האדם או טיפול בשיטת   NLP מדובר על טיפול קצר יותר, ממוקד ומדויק שיכול לסייע לסובל מהפרעת חרדה לעבודה על המחשבות שגורמות לו לחרדה ולנתק את הקשר שבין הסימפטום הפיסיולוגי למשמעות הרגשית שלו.

כיצד חיים לצד בני זוג שסובלים מהתקף חרדה?

אחת ההתמודדויות המורכבות ביותר של חיים לצד בן או בת זוג אשר סובלים מהתקפי חרדה היא חוסר היציבות שיש בחיים לצידו. לא יודעים מתי יפגוש את בן או בת זוג התקף חרדה, כיצד הוא יתמודד איתו, כיצד הוא יתנהג ועוד. מדובר למעשה על התמודדות של חיים בשגרה של חוסר וודאות וכן חיים בכוננות מוגברת לקראת משהו שיגיע. הדבר גוזל לא מעט אנרגיות וגורם למפח נפש.

לעיתים בן או בת הזוג של אדם עם חרדות יתמודדו עם בידול חברתי שכן, הוא ימנע מפעילויות רבות, ממפגשים חברתיים ועוד, כמו כן, הם עלולים להרגיש שהם לבד עם הקשיים ושהזוגיות הזאת מאוד תובענית ומורכבת.

אחת הדרכים הטובות ביותר להתמודד עם בן או בת זוג שסובל מהתקפי חרדה היא פשוט לשתף את הסביבה הקרובה, בהסכמתו כמובן. כאשר אין את עניין ההסתרה, הרבה יותר קל להתמודד עם המציאות.

מעבר לכך, כדאי להבין מה בן או בת הזוג עוברים, ממה הם בדיוק סובלים ובעיקר שזה לא באשמתם, על מנת להיות אמפטיים כלפיהם.

חשוב לעודד את בן או בת הזוג לטפל בעצמם בשיטות שונות, אשר יסייעו להם לחיות חיים טובים יותר וישפרו את הזוגיות שלכם ומומלץ גם ללכת לטיפול זוגי או טיפול אישי שילמד אתכם, כיצד חיים בזוגיות עם אדם שסובל מהתקפי חרדה. התקפי חרדה בזוגיות הם לא דבר קל להתמודדות ולכן, חשוב לעשות את כל מה שניתן על מנת להקל ולשפר את המצב.

אביגדור יזדי

אביגדור יזדי

אביגדור יזדי בוגר מכון אדלר מוסמך אימון בשיטת אדלר ומאסטר בNLP, להתמחות בליווי אנשים לשחק את משחק החיים.

תוכן עניינים