טיפול זוגי לזוגות צעירים: השקעה זוגית לטווח הארוך

חיכוכים ומריבות בתחילת הזוגיות, עלולים רק לגדול עם הזמן. תיקון היחסים ושיפור התקשורת בטיפול זוגי לזוגות צעירים, עשוי לשמר את הקשר שנים קדימה.

לא רק שחיקה, בגידות וחוסר עניין הדדי, מביאים זוגות לטיפול זוגי. גם בני זוג בתחילת הדרך, עשויים להזדקק לכך.

אמנם בשונה מזוגות ותיקים, החוששים להיפרד בגלל ההרגל, הסביבה, הילדים, העלות הכלכלית או הפחד מהבדידות, לזוגות לפני נישואים קל יותר להרים ידיים ולהיפרד ועדיין, יותר ויותר זוגות צעירים שטרם נישאו, פונים כיום לטיפול זוגי.

הדילמות בשלב מוקדם זה של היחסים, נוגעות בעיקר בעתיד הזוגיות ובחוסר יכולת של מי מהצדדים או שניהם להגיע להחלטות, אבל לא רק. טיפול זוגי לזוגות צעירים, יכול להיות הדרך לפרק את הפחדים ולראות את הדברים בצורה ברורה, כדי לעבור לשלב הבא ביחסים.

הקשיים הייחודיים לזוגות צעירים

זוגיות צעירה כרוכה כאמור בקשיים משלה. יש בה לא מעט לבטים לגבי העתיד, לצד הכרח להסתגל לשגרה חדשה, להרגלי חיים אחרים, צורות בילוי שונות, איזון שונה בין בית לקריירה ועוד.

מעבר למגורים משותפים, מציב גם הוא אתגרים משלו, כמו חלוקת תפקידים, שיתוף במטלות, התחשבות הדדית, סגנון החיים בבית, הרגלי האכילה והשינה וכדומה.

פעמים רבות, קיימת בשלבים הללו אי ודאות לגבי הנכונות של הצד השני ללכת הלאה ועלול להתעורר מתח סביב הצעת נישואים שאמורה להגיע ואיתו משחקי כבוד ואגו. כמובן שגם שלב ארגון החתונה, כשהוא מגיע, אינו פשוט ומעמיס אף הוא על הזוגיות.

מהם החששות של זוגות צעירים מפנייה לטיפול זוגי?

זוגות צעירים לפני נישואים הנתקלים בקונפליקטים וקשיים, חוששים לעיתים לפנות לטיפול זוגי, פן יגלו במהלכו, שאין ביניהם התאמה זוגית ולמעשה אין עתיד לקשר. במקרים אחרים, עלול אחד מן הצדדים לחשוש מחשיפה של צדדים באישיותו במהלך השיחות בטיפול, שעלולים להרתיע את הצד השני.

מדובר בחששות מובנים, אך למעשה אין ביכולתו של הטיפול להוכיח התאמה זוגית או את היעדרה, אלא אך ורק במקרים חריגים ובעייתיים. ייתכנו אמנם מצבים שבהם, במהלך הטיפול הזוגי, יסיקו בני הזוג או אחד מהם, שמערכת היחסים אינה מתאימה להם עוד, או שמחירה גבוה מדי עבורם.

במקרים אחרים מאידך, יכולים בני הזוג בהשפעת הטיפול, דווקא להתעקש ולחפש פתרונות יצירתיים לחיים משותפים, גם אם אינם אידיאליים, בהבנה שהמשך הקשר עדיף על פרידה ושניתן ליצור שיווי משקל חדש, שיאפשר להמשיך את הדרך המשותפת.

מה התועלת בטיפול זוגי לזוגות צעירים?

גישור וייעוץ זוגי לפני הנישואים, יכול להכין את בני הזוג להמשך הדרך, להתריע מפני קשיים אפשריים בעתיד, לסייע בהתמודדות עם בעיות וקונפליקטים ולשפר את האווירה בזוגיות ואת מערכת היחסים בכללותה.

במקרים רבים, השקעה בטיפול זוגי, עדיפה על הרמת ידיים ופרידה. יש לזכור שגם פרידה לאחר מערכת יחסים לא ארוכה, יכולה להיות טראומטית ולהותיר טעם של כישלון, החמצה וחרטה, שעלול להשפיע גם על מערכות יחסים עתידיות.

מחקרים מראים, שזוגות צעירים שהשתתפו בתוכניות הכנה לנישואים שנערכו במדינות שונות בעולם, דיווחו על שביעות רצון ועל תקשורת טובה יותר בזוגיות, במהלך שלוש עד חמש שנים לאחר השתתפותם בתוכניות, בהשוואה לזוגות שלא השתתפו בהן.

הנושאים המשמעותיים בהם עסקו תוכניות ההכנה לנישואים, היו שיפור התקשורת הבין זוגית, דרכים לפתרון מחלוקות וניהול כספי נכון, לצד יישוב פערים זוגיים בנושאים כמו ציפיות מהחיים, פעילויות פנאי, הרצון ביחסי מין, שאיפות להורות, השפעת משפחות המקור והחברים על היחסים ועוד.

אחת המיומנויות הזוגיות החשובות שניתן להקנות בהדרכה של איש מקצוע, היא תקשורת טובה. בשלב ההתחלתי של הקשר, תקשורת פתוחה היא הדרך להרגעה לגבי הכוונות ההדדיות ולהפחתת חרדות. היא הכרחית משום כך לתחושת הביטחון של שני הצדדים וגם תנאי לכבוד הדדי, אמון הדדי, חיבה ואינטימיות.

תפקידו של המטפל הזוגי

המטפל הזוגי צריך ללכת עם היכולת של בני הזוג הצעיר להיפתח ולהיות רגיש לצרכיהם הייחודיים, תוך השארת מרחב של פרטיות לכל אחד מהם. עליו לתת מקום בשיחות למוקשים שעלולים להתגלות בזוגיות הספציפית, לצד הנושאים שבני הזוג עצמם יבחרו להעלות.

ביכולתו של המטפל הזוגי לסייע לבני הזוג ולכל אחד מהם, להתמודד עם הקשיים, האכזבות והמגבלות הקיימות, כדי ליצור חיים משותפים, טובים ככל שניתן ולשפר את הקיים.

אביגדור יזדי

אביגדור יזדי

אביגדור יזדי בוגר מכון אדלר מוסמך אימון בשיטת אדלר ומאסטר בNLP, להתמחות בליווי אנשים לשחק את משחק החיים.

תוכן עניינים