כל מה שרציתם לדעת על טיפולי זוגיות ולא העזתם לשאול!

קשיים או משבר בזוגיות, לא חייבים להוביל לפרידה, גם אם הלגיטימציה למהלך כזה, גבוהה היום יותר מתמיד. טיפולי זוגיות יכולים להחזיר מערכת יחסים למסלולה ולייצר זוגיות בריאה, או במקרים אחרים, לסייע להיפרד בצורה מכובדת.

אין זוגיות ארוכת שנים, ללא קשיים. גם בלי חילוקי דעות מהותיים, השגרה השוחקת, השנים החולפות והנסיבות המשתנות, עלולים לא פעם להרחיק בין בני זוג ולגרום ליצירת פערים.

עוד לפני שמתחילה הידרדרות שעלולה להוביל לקרע ולפירוק המשפחה, כדאי לפנות לייעוץ זוגי. לצד זאת, גם ללא משבר חריף ביחסים, הסתייעות במטפל זוגי אחת לכמה זמן, יכולה לשפר את הדינמיקה הזוגית ואת האווירה בבית, בצורה משמעותית.

מהם טיפולי זוגיות ומהי מטרתם?

הטיפול הזוגי מאפשר לבני הזוג לשהות במרחב טיפולי, ששם במוקד את הקשר. במילים אחרות, המטופל הוא למעשה "הקשר הזוגי". מטרת הטיפול היא לשפר את איכותו ואת הקרבה, האינטימיות והתקשורת הזוגית ואת היכולת להתמודד עם הקשיים שיצוצו גם בעתיד.

מטפל זוגי או יועץ נישואין מיומן, יידע ליצור ערוצי תקשורת חדשים ובריאים יותר בין בני הזוג ולשנות דפוסים שהתקבעו. בני הזוג ילמדו במהלכו להתחבר לנקודת המבט של האחר, כדי ליצור הבנה הדדית טובה יותר.

אבל כאמור, טיפולי זוגיות יכולים לסייע לא רק במקרים של זוגיות לא בריאה. הם יכולים לסייע מאוד בהתמודדות עם משברי חיים, עם שינויים ומעברים מכל סוג. במקרים מסוימים, כשלא ניתן לשקם את היחסים, הטיפול יעזור לבני הזוג לייצר פרידה מוצלחת.

מתי פונים לייעוץ זוגי?

פנייה לטיפול או ייעוץ זוגי, מתאימה בקשת רחבה של מצבים. זה קורה בראש ובראשונה במצבים המאיימים על המשך הקשר, כמו חשיפת בגידה, אך גם על רקע משברים שאינם נובעים בהכרח מהזוגיות אך משפיעים עליה, כמו מקרי שכול ואובדן, מחלה קשה, פיטורין, מעבר דירה, לידת ילד וכדומה.

זוג שכבר החליט להיפרד, יכול לפנות גם הוא לטיפולי זוגיות, כסוג של הכנה מודרכת לגירושין. הטיפול יכול לסייע לבני הזוג, ילדיהם ושאר בני משפחתם, לעבור את התהליך בצורה ראויה ומכבדת ולמזער את הנזקים.

ניתן לפנות לטיפולי זוגיות, גם כשבני הזוג מתכננים שינוי בחיים, כמו מעבר דירה, מעבר עבודה או לידת ילד, מצבים הנחשבים לחיוביים, אך עלולים לעורר מתחים בזוגיות. סיבה נוספת לפנייה לטיפול, יכולה להיות משבר אישי הפוקד אחד מבני הזוג, או תכנים העולים בטיפול פסיכולוגי פרטני שעובר אחד מהם.

אבל פנייה לטיפול זוגי יכולה להתאים גם במצבים יומיומיים יותר, כמו תקשורת זוגית לא יעילה, מריבות תכופות על עניינים טריוויאליים, קושי לשתף בצרכים וברצונות, או חילוקי דעות בסוגיית חינוך הילדים.

סוגי טיפולי זוגיות

ישנם ארבעה סוגים מרכזיים של טיפול זוגי:

  1. טיפול זוגי – טיפול זוגי מתבצע על ידי מטפל זוגי מוסמך עם שני בני הזוג. הטיפול מאפשר איזון של הדינמיקה בין בני הזוג, שיפור התקשורת הזוגית, טיפול במשבר בזוגיות, ייעוץ זוגי לפני שינוי גדול פערים בין בני הזוג.
  2. טיפול פרטני – פורמט שבו אחד מבני הזוג מטופל פרטנית והשני מגיע אחת לכמה זמן לפגישות עם המטפל, ביחד עם בן הזוג המטופל, או בלעדיו. בנוסף, ניתן לבחור בטיפול פרטני לכל אחד מבני הזוג בנפרד, בידי אותו מטפל, או שני מטפלים שונים, כשלעיתים נערכות גם פגישות מרובעות.
  3. טיפול זוגי בקבוצה – ניתן לבחור גם בטיפול קבוצתי, המורכב משלושה או ארבעה זוגות ומטפל. כאן הקבוצה מאפשרת לבני הזוג מרחב לשיתוף והזדהות עם זוגות אחרים ואימון בתמיכה, בהכלה, בלמידה ובקבלת משוב, מהמנחה ומהמשתתפים.
  4. אימון אישי למציאת זוגיות – אם אתם מרגישים תקיעות במציאת זוגיות ואתם חפצים באחת כזאת בחייכם – אימון ממוקד למציאת זוגיות עשוי לסייע לכם לשחרר פרדיגמות מעכבות ודפוסים ישנים.

מחפשים טיפולי זוגיות? מצאתם! אביגדור יזדי

במידה והזוגיות שלכם עלתה על סרטון או שמשהו פשוט לא עובד בזוגיות שלכם וברצונכם לשפר את מערכת היחסים הזוגית, וליצור זוגיות חיוביות, בריאה, טובה ותומכת – הגעתם למקום הנכון!

אביגדור יזדי הוא יועץ זוגי, מאסטר NLP מגשר משפחתי ומאמן אישי מוסמך מטעם 'מכון אדלר'. ההתמחות שלו היא ללוות זוגות יד ביד ולהוביל אותם אל עבר השינוי המיוחל. לפרטים נוספים השאירו פרטי התקשרות בטופס יצירת קשר או התקשרו 052-3575508. בהצלחה!

אביגדור יזדי

אביגדור יזדי

אביגדור יזדי בוגר מכון אדלר מוסמך אימון בשיטת אדלר ומאסטר בNLP, להתמחות בליווי אנשים לשחק את משחק החיים.

תוכן עניינים