הסכם הורות משותפת: דרך נוספת להורות טובה!

המודל המשפחתי עבר שינויים רבים בשנים האחרונות ויותר אנשים בוחרים במבנים משפחתיים שונים. אם בעבר המשפחה המסורתית כללה זוג הורים וילדים החיים יחד, כיום יש מגוון של מודלים משפחתיים המותאמים לצרכים ולהעדפות אישיות. אחד מבין המודלים הללו הוא הורות משותפת. אם גם אתם מתלבטים ותוהים האם ההורות המשותפת מתאימה לכם – המאמר הבא הוא במיוחד עבורכם!

מהי הורות משותפת ולמי היא מתאימה?

הורות משותפת מהווה מודל שבו שני אנשים שאינם בזוגיות מחליטים להביא לעולם ילד ולגדל אותו במשותף. מודל זה תפס תאוצה רבה ברחבי העולם והוא מאפשר לנשים קרייריסטיות, נשים המעדיפות לא לחכות לזוגיות, גברים א-מיניים או רווקים שרוצים להיות הורים או ל מעשה לכל אדם שאינו מעוניין בזוגיות מסיבות אלו ואחרות למצוא פתרון המתאים לצרכים האישיים שלהם. ההורות המשותפת מאפשרת לאנשים להיות הורים גם בלי להיות בזוגיות, והיא יוצרת למעשה מסגרת משפחתית חדשה המתאימה לעידן המודרני.

הסכם ההורות המשותפת

הסכם זה בא על מנת להבטיח את טובת הילד ולמנוע מחלוקות עתידיות, חשוב לערוך הסכם זה באופן מסודר וברור. הסכם זה נועד להבטיח לשני הצדדים את הזכויות והחובות שלהם כלפי הילד, ולספק יציבות וביטחון בתהליך ההורות. ההסכם חייב לכלול פרטים רבים ולהיות מנוסח על ידי גורם משפטי מוסמך.

ההסכם חייב לכלול הצהרה ברורה שההורים אינם בזוגיות ומטרתם להביא ילד לעולם במסגרת זו. ההסכם יכול להיחתם עוד בשלבי תכנון ההיריון וכולל החלטות לגבי הרופא המטפל, הבדיקות והטיפולים הנדרשים, נושאים גנטיים, הוצאות ההיריון, נוכחות בבדיקות, בחירת שם הילד, חופשת לידה, הנקה וחלוקת הנטל בחודשים הראשונים.

נושא המשמורת הוא אחד המרכזיים בהסכם בין אם הגעתם אחרי טיפול אצל יועץ זוגי ובין אם לא. ההסכם יכול לכלול משמורת משותפת שבה שני ההורים מחלקים את הגידול באופן שווה, או הסדרי ראייה אם רק אחד ההורים מגדל את הילד. תשלומי המזונות הם חלק חשוב נוסף בהסכם, שכן גידול ילד כולל הוצאות רבות. יש לפרט את חלוקת המזונות בהתאם למודל המשמורת שנבחר.

איך מתגברים על מחלוקות עתידיות?

כדי להבטיח תא משפחתי יציב ולמנוע מחלוקות חשוב לכלול בהסכם גם תהליך גישור למקרה של מחלוקות עתידיות. תהליך זה מסייע להורים להגיע להבנות ולהסכמות באופן שיטיב עם כולם, ובמיוחד עם הילד. ההורות המשותפת מציעה פתרון מתאים לאנשים אשר מעוניינים להיות הורים במסגרת המתאימה להם, ומאפשרת ליצור תא משפחתי יציב ומאושר גם ללא זוגיות.

תהליך זה לא תקף אך ורק לאנשים שלא מעוניינים בזוגיות, אלא גם עבור זוגות שהתגרשו או נפרדו ומעוניינים במשמורת משותפת לכל דבר ועניין. בסיטואציה זו כמובן שכדאי ואף רצוי לשוחח על כך במהלך ייעוץ זוגי כדי להגיע להסכמה הטובה ביותר שלפני הכל תהיה טובת הילדים. מעורבות של יועץ מומחה ללא ספק תתרום לתהליך רגוע יותר.

מה ההבדל בין הורים גרושים המבקשים הורות משותפת לבין הורים להם יש הורות מקבילה?

כאשר מדובר על הורות משותפת, מדובר על הורים שמצליחים להתמקד בילדים ולהפריד את משקעי העבר הם פועלים יחד, מחליטים בנושאים חשובים, חוגגים אירועים משותפים ומשתפים פעולה בעניינים הקשורים לילדים. זוהי למעשה הורות משותפת שיכולה גם להגיע לאחר טיפולים אצל יועץ זוגי או מטפל זוגי מומלץ עם תובנות להמשך היחסים. הורות זה מביאה לסביבה יציבה ובטוחה לילדים, שיתוף פעול המקל על הילדים בהתמודדות עם הפרידה ותקשורת טובה בין ההורים המשמשת לילדים כאידיאל לחיקוי.

הורות מקבילה היא למעשה הורות בה ההורים לא מצליחים לשתף פעולה, כל הורה מקבל החלטות בנפרד וללא תיאום עם ההורה השני, דבר שמוביל לתקשורת מינימלית ביניהם. בין הורות שהינה משותפת להורות מקבילה ישנם סוגי הורות שונים. כל זוג הורים צריך למצוא את המודל המתאים לו, תוך הבנה שהמצב יכול להשתפר ולהשתנות עם הזמן.

חשוב שיהיה לכם את הליווי הנכון בכל סוג הורות שתבחרו

כאשר אתם בוחרים הורות משותפת, בין אם אתם בני זוג שנפרדו ולאחר ייעוץ זוגי או פשוט אנשים המבקשים לגדל ילדים ביחד ללא זוגיות, חשוב שיהיה לכם את הליווי הנכון. גשו אל אנשי המקצוע המתאימים, קבלו את כל המידע על הנושא וקבלו גם את התמיכה המנטלית המתאימה. אחרי הכל לא מדובר בדבר של מה בכך, אלא בילדים שאתם מעוניינים לגדל ביחד ולהעניק להם ערכים לחיים טובים ומאושרים. וגם לכם מגיע חיים טובים, רגועים ומאושרים כהורים.

 

 

אביגדור יזדי

אביגדור יזדי

אביגדור יזדי בוגר מכון אדלר מוסמך אימון בשיטת אדלר ומאסטר בNLP, להתמחות בליווי אנשים לשחק את משחק החיים.

תוכן עניינים