מתגרשים? עיצרו!

מתגרשים? עיצרו! גם אם המחשבה עלתה בכם ולו פעם אחת ויחידה בריפרוף, השורות הבאות, הן ה"לספור עד 10", שנייה לפני שמפרקים הכל. קיראו, חישבו והחליטו בסוף.

קלות הדעת של ה"בוא.י נתגרש"

אנחנו חיים בעידן כזה, שממש כשם שאנחנו בוחרים בני זוג באתרי הכרויות, תוך הזזת האצבע לצדדים והחלפת תמונה, ככה אנחנו לפעמים גם מתגרשים.

מדוע זה קורה? מסיבות רבות שעליהן אנחנו יכולים לחשוב, כגון:

  • אם אפשר למצוא כיום בני זוג בגלישה באתרים ומבלי לצאת מהבית, למה להישאר במשהו שיש בו קשיים?
  • בחוץ הכל נראה טוב יותר. כן, הדשא של השכן, חטוב, יפה ורגיש הרבה יותר מהדשא שלי בבית.
  • כל המריבות האלו, או האדישות הזאת, למה צריך את העונש הזה? רוצה לחזור לחופש שלי, בלי דין וחשבון.

יש עוד סיבות, אבל אלו כמה מהנבחרות.

מה קורה כששוכחים לספור על 10 ומפרקים נישואין?

קודם כל חשוב לי להגיד שיש מקרים בהם חד משמעית, גירושין, הם האופציה הטובה ביותר, אבל, לא תאמינו, מרבית המקרים הם לא כאלו. מה עשוי לקרות אם לא עוצרים ומתגרשים? הנה כמה נקודות למחשבה:

  • חרטה – רבים מאותם ש"קפצו" ראש לבריכת תהליך הגירושין גילו שאולי נחפזו מדי ואז, לא פעם מדובר על כביש חד סטרי, אין דרך חזרה. את הכאב הכרוך בעובדה שאיבדת אדם יקר שלא מעוניין יותר, אין לתאר במילים, זוהי תחושת אבדן חזקה וקשה.
  • ילדים, עשינו את המקסימום? לא חושבים על כך, אבל חישבו מה תגידו לילדים כשיגדלו וישאלו אתכם: "למה התגרשתם? למה נפרדתם?" האם תרגישו שעשיתם הכל, אבל הכל, על מנת למנוע זאת? במידה ולא תרגישו כך, תתקשו להתמודד עם השאלה הקשה הזו עליה שילמו הילדים שנים כה רבות. זכרו שלגירושין יש השלכות רחוקות טווח על הילדים גם מעבר אליכם ההורים, אז נכון, לא נשארים רק בעבור הילדים, אבל נשארים אם יש ספק וכבר נדבר על מה עושים בעניין.
  • להיות הורים חד הוריים במדינת ישראל – רק אדם שחווה גירושין ויש לו ילדים מתחת לגיל 18, יוכל לספר לכם על איזה עול כלכלי מדובר, על הכאב של הילדים החצויים בין שני בתים, שתי משפחות וכל המורכבות של זה, על נסיעות והסעות שלא נגמרות ועוד.
  • לשכוח מהקריירה – לא פעם מצב של גירושין מביא לאבדן הקריירה, יש השלכות מרחיקות לכת לכך שצריך להתארגן מחדש בתא המשפחתי המתפצל, הרבה יותר קשה לפתח קריירה או להתקדם בעבודה, כאשר אתה צריך לדאוג לילדיך מבלי שיש לך את גב בן/בת הזוג המגבה.

מתגרשים? עיצרו! אז מה עושים במקום להתגרש?

קודם כל, שמח שהגעתם עד לכאן, מכאן אמנה כמה פתרונות אפשריים, הנה כמה מהם:

  • הסכם שלום בית ולחילופין גירושין – פתרון נוח שיאפשר לכם לחשב מסלול מחדש, לבדוק מה אתם באמת רוצים ותוך כדי גם לטפל בעצמכם. מדובר על הסכם שנעשה על ידי מגשר.ת או עו"ד ונועד לאותם שיש להם ספק, לאותם שרוצים לבדוק איך נראים חיים בנפרד, אך בלי "תופעות הלוואי" הקשות שמניתי למעלה. אז אם כבר הבנתם שאינכם מסוגלים להמשיך ולחיות ביחד, לא חייבים להתגרש, אפשר לנסות את ההסכם הזה. משמעותו היא חתימה על הסכם תנאי גירושין מבלי להתגרש כדת וכדין, כל זאת על מנת לבדוק מה קורה אתכם ואפילו לחזור בכם במידה ותרגישו שמתאים.
  • טיפול זוגי / טיפול אישי – לעתים כל העניין הוא תקשורת לקויה וכעסים שהצטברו במהלך השנים. זה בר טיפול. בדיוק, אפשר לטפל בזה! לעתים זה אפילו יושב על מקום אישי, שאינו קשור לזוגיות אך משליך עליה ולעתים כן צריך להתכנס ביחד על מנת להתחיל להבין האחד את השני.ה.

מתגרשים? עיצרו! האם הדברים עוררו בכם מחשבה? גרמו לכם לעצור שנייה ולחשוב? אם כן, אני את עולמי קניתי ויתכן מאוד שגם אתם תוכלו לראות במבחן הזמן שהעצירה הזו השתלמה ונתנה לכם זוגיות בריאה.

מה שבטוח הוא, שהעצירה הזו היא דרך נהדרת להגיע להחלטה חד משמעית של פירוק או טיפול, באופן שלם, שימנע את אחד הרגשות הקשים ביותר להתמודדות בחיים: החרטה.

אתכם,

אביגדור.

אביגדור יזדי

אביגדור יזדי

אביגדור יזדי בוגר מכון אדלר מוסמך אימון בשיטת אדלר ומאסטר בNLP, להתמחות בליווי אנשים לשחק את משחק החיים.

תוכן עניינים