מה הקשר בין דימוי עצמי לזוגיות?

כולם מחפשים אהבה שתגרום לנו להרגיש שהגענו להגשמת החלום האידיאלי. זוגיות איכותית, מצמיחה, מחזקת שמביאה עימה את כל היתרונות כי גם אם לא כולם מודים בכך, כולנו מחפשים אהבה כי בלעדיה פשוט קשה לנו לחיות. אחד ההיבטים החשובים בזוגיות איכותית הוא הדימוי העצמי. איך הוא קשור לזוגיות מעצימה? האם יש באמת השפעה על הדימוי העצמי במסגרת זוגיות? ומהו דימוי עצמי ואיך הוא משפיע עלינו בכל סיטואציה בחיים? כל התשובות כאן.

מהו דימוי עצמי וכיצד הוא מתפתח?

הדימוי העצמי הוא למעשה מושג אשר במסגרתו קיימות תכונות שונות שכל אדם מייחס אל עצמו. תכונות אופי, תכונות גופניות, תכונות הקשורות להתנהלות המשפחתית, החברית, העסקית, האקדמית והמוסרית.

דימוי עצמי מתפתח מגיל מאד צעיר, ממשיך בגיל ההתבגרות, שזהו הגיל הקריטי והרגיש ביותר עבורו, ואף ממשיך להתפתח ולצמוח גם בגילאים בגירים יותר במסגרות ובסיטואציות שונות בחיים, גם בזוגיות.

כמובן שכל אחד ואחת הם נפרדים ועל כן, כל אחד מחזיק בדעות שונות לגבי עצמו בנושאי המראה הפיזי, אהבות ושנאות, כישרונות, נקודות תורפה, העצמה, צמיחה אישית, כיצד להתמודד עם כעסים ועוד.

הדימוי העצמי הוא למעשה האלמנט החשוב ביותר באופי האדם המגדיר פער בין מה שאנחנו שואפים להיות לבין איך שאנחנו מעריכים את עצמנו באמת. אם הפער הוא משמעותי קל לפתח ביקורת שלילית ודימוי עצמי נמוך, שברוב המקרים אינו באמת משקף את הכישורים והיכולות אך לצערנו הוא בעל השלכות שליליות על כל סיטואציה בחיים וגם בתחום של זוגיות, עלול להוביל אל זוגיות לא בריאה שלא תגרום לנו לצמוח ולהתפתח אל החיים שבאמת רצינו.

על זוגיות ומה שביניהם

זוגיות היא המסגרת הבטוחה ביותר, כאשר היא נכונה לנו, יש ביכולתה לגרום לנו לצמוח ולהרגיש מוערכים, אהובים ונאהבים. אך כאשר היא מעורבבת עם דימוי עצמי נמוך היא עלולה להפוך לקרקע שאינה מניבה תוצאות טובות גם בפן האישי וגם בפן הזוגי, ואף להוביל אל משבר בזוגיות שלא כולם מצליחים להתגבר אליו ללא הליווי הנכון.

לעומת זאת, כאשר הזוגיות אינה תקינה, היא עלולה גם להעיב על הביטחון העצמי והדימוי העצמי משמעותית. דימוי שהינו נמוך במסגרת זוגיות יכול לגרום לחששות מדחייה, הימנעות משיחות עם בני הזוג, הכלה של התנהגות שאינה מכבדת, הישענות אינטנסיבית על בן או בת הזוג בכל אלמנט ונושא ופיתוח חרדה לגבי כמות האהבה שהצד השני מרגיש. בסיטואציות מן הסוג הזה, התקשורת כבר אינה חזקה בין בני הזוג, ולרוב אין רצון לפתוח את הנושאים הללו עד כדי שיחות אינטימיות שיכולות לסייע.

כיצד ניתן לפתור בעיות תקשורת הנובעות מדימוי עצמי נמוך במערכת זוגית?

בכל מקרה בו יש בעיה של תקשורת במערכת זוגית, מומלץ לפנות אל מטפלים זוגיים מקצועיים המתמחים בנושא על מנת שאפשר יהיה לגשר בין בני הזוג. גם אם אינכם מרגישים שמדובר על דימוי עצמי שמוביל לבעיה במערכת היחסים חשוב שאדם מקצועי יאבחן זאת.

לעיתים, כאשר אדם מקצועי, המתמחה בתחום של ייעוץ זוגי שאינו נמצא בתוך מערכת היחסים שלכם, מביט על התקשורת ביניכם מבחוץ – אפשר לקבל תובנות אשר אדם שנמצא בתוך סערת הרגשות של מערכת היחסים לא יוכל לראות. חשוב לזכור שתקשורת היא המפתח. פתיחות, אינטימיות, ורצון לצמוח ביחד.

בין אם מדובר על בגידה באמון ובין אם מדובר על אלמנטים אחרים, שמובילים אל מערכת יחסים שאינה בריאה או טובה, כמו דימוי עצמי נמוך או פשוט סיטואציה קשה שקרתה, אם בני הזוג לא מדברים ביניהם, אין זה אומר שהם לא אוהבים או לא מעוניינים, אלא הם אולי חוששים להיפגע.

לעיתים החשש מפגיעות מוביל לשתיקה "רועמת" בזוגיות ולתחושת הדימוי העצמי הנמוכה שאינה תורמת לאף אחד מבני הזוג. בני זוג שמצליחים להתמודד עם בעיות בתוך מערכת היחסים, גם במסגרת טיפול זוגי, זוקפים לעצמם עוד חוויה שהם עברו ביחד וחוויה זו מחזקת אותם משמעותית.

הסוד הוא לדעת מתי לגשת אל יועץ נישואין גם אם אתם לא מרגישים שמדובר על דימוי עצמי או לא בדיוק יודעים היכן לשים את הנקודה על הבעיה, או כאשר אתם מסוגלים להרגיש את התקשורת ביניכם כאשר היא מתחילה להתנתק ולהראות שאתם כאן אחד בשביל השנייה.

אחרי הכל, כאשר אנחנו מחפשים את הנפש התאומה שלנו אנחנו בסך הכל מבקשים אהבה שתתמוך בנו, תצמיח אותנו, תיתן לנו את המקום הבטוח להיות אנחנו ולהעניק מעצמנו לבן או בת הזוג. וזוהי מהותה של אהבה אמיתית.

תוכן עניינים