בגידה פיזית: מה באמת מתחבא מאחוריה?

בתוך הזוגיות, הבלעדיות שבמגע הפיזי היא מתבקשת ומובנת מאליה, לכן בגידה פיזית היא אירוע שעלול לטלטל את הקשר, לעיתים עד לרמה של חוסר יכולת להמשיך אותו. הפגיעה באמון אחרי בגידה כזאת היא קשה מאוד לריפוי, לכן בפניה אל ייעוץ זוגי הזרקור הטיפולי יופנה לא אל המעשה עצמו, אלא אל מה שמתחבא מאחורי הבגידה ושככל הנראה גרם לה לקרות.

מה נחשב בגידה פיזית? זה תלוי

המגע האינטימי הוא זה שמייחד מערכות יחסים רומנטיות ושמבדיל ביניהן לבין מערכות יחסים ידידותיות וחברויות אפלטוניות, לכן בגידה פיזית היא קשה במיוחד להתמודדות – גם במקרים שבהם הקשר עצמו "כבר לא מה שהיה פעם" ונדמה שמזמן כבר נוצר ריחוק רגשי משמעותי.

אי אפשר להגדיר באופן מדויק וכוללני מהי בעצם בגידה, זאת כי הקודים של המגע עשויים להיות שונים בין זוג לזוג, בין אם בשל ההשתייכות לקהילות מסוימות, למשל חברה חילונית, שבה לרוב מגע פיזי מסוים נחשב למקובל ולגיטימי במסגרת מערכות יחסים שאינן רומנטיות, בעוד בקרב קהילות אחרות כמו שומרי מסורת – תרבות שבה המגע בין המינים לא נחשב ללגיטימי כלל, גם כאשר מדובר בלחיצת יד או חיבוק.

עם זאת, נראה שהמשותף בהגדרה של בגידה פיזית ככזאת, היא שלכל זוג קיימים גבולות מסוימים בהיבט של מגע עם אחרים, לכן כשבתוך מערכת יחסים ספציפית אחד מהצדדים פורץ את הגבולות הללו – ונוגע בצורה שאינה מקובלת ביניהם באדם אחר, על אחת כמה וכמה אם מתקיימים יחסי מין שאינם במסגרת הזוגיות, ברור שזוהי בגידה ושהכאב שהיא מביאה עימה הוא עמוק וקשה.

מה מייצר ערך עצמי נמוך בזוגיות ואיך זה קשור לבגידות

תחושות של ירידה בביטחון ובערך העצמי, קשורות קשר ישיר להתערערות היציבות בכל סוג של מערכות יחסים ובמיוחד בזוגיות. הערכה עצמית נמוכה משפיעה על היכולת להרגיש שווי ערך, לחוש אהבה מהצד השני – גם אם היא מופגנת באופן ברור, להבין כוונות טובות כפשוטן ולהרגיש ראויים.

ביטחון ירוד הוא, למעשה, הגורם העיקרי להתנהגויות שונות שמשפיעות לרעה על טיב היחסים, כאשר בשלב כלשהו הוא אפילו עלול לגרום לחיפוש אחר "אישורים" או "אהבה אמיתית", מחוץ לזוגיות.

ההתנהגות הזו של פריצת הגבולות הפיזיים של הזוגיות, יכולה להגיע הן מהצד שמרגיש נחות ומנסה למצוא את מי שיהיה לכל הפחות "שווה לו", אך גם מהצד השני – שמואס בצורך להוכיח פעם אחר פעם שהוא באמת אוהב ומעוניין בקרבה רגשית ובהמשך הקשר הרומנטי.

בגידה פיזית היא, כמעט תמיד, התנהגות שמאחוריה בעצם מסתתר רגש עז, פגיעה עמוקה או כעס, שאין להם מזור רגשי בתוך הזוגיות והם "יוצאים החוצה" בדמותו של מגע פורץ גבולות שמערער קשות את האמון.

האם ערך עצמי גבוה הוא מתכון בטוח למניעת בגידה פיזית?

העבודה על ההערכה העצמית של כל אחד מבני הזוג היא עניין משמעותי, שבהחלט יכול לחזק ולהדק קשר זוגי.

עם זאת, טיפוח של דימוי עצמי חיובי באופן בלעדי, איננו ערובה לזוגיות נטולת בגידות ובפרט בגידות פיזיות, זאת כי התקשורת הפתוחה ועיבוד של קשיים ומחלוקות בזמן – היא חשובה ודחופה יותר. זוהי הסיבה שבהינתן מצב שבו שני בני הזוג הם בעלי ערך עצמי גבוה, אך התקשורת ביניהם הולכת ומתמוססת לאיטה – אם זה בגלל שגרת החיים והעומס היום יומי, מרחק פיזי, אירועים פתאומיים או כל סיבה אחרת שהיא – בסופו של דבר ירידה באמון ואפילו בגידה פיזית, עלולה להיות רק עניין של זמן.

האם ייעוץ זוגי יכול לשקם אמון אצל הצד הנבגד?

ייעוץ זוגי מקצועי עשוי להפוך לכלי משמעותי בתהליך של שיקום האמון, בין בני זוג בכלל ובפרט אצל הצד הנבגד. על אף שמדובר במשבר מטלטל מאין כמותו, שמשפיע על המערכת הזוגית האינטימית ובעקבות ההתערערות שלה, גם על מעגלי חברויות וקשרים נוספים, ייעוץ מקצועי עשוי ליצור את המרחב הבטוח לדיאלוג מקרב בין בני הזוג, שיפתח תקשורת בריאה ובנייה מחדש של הקשר.

יועץ זוגיות ישים את הדגש על העצמה אישית בתוך מערכת היחסים

שיקום האמון שנסדק, הוא החלק החשוב ביותר ביצירת קרבה אינטימית מספקת שעשויה לייצר התחלה מחודשת של זוגיות בריאה ואוהבת, גם לאחר שהתרחשה בגידה פיזית. יועץ זוגיות שיסייע לבני הזוג להתעצם, כל אחד לחוד אך במיוחד אחד מול השני, יוכל להוביל אותם להבנה כי מוטב להם להתמודד עם המשבר ולא לברוח ממנו, להבין מאיפה הוא הגיע ולצמוח ממנו ביחד, במקום "לשבור את הכלים" ולהיפרד.

בדרך של צמיחה משותפת, ניתן יהיה להגיע לבנייה אמיתית של קשר זוגי חזק, שיהיה יציב מספיק גם מול מחלוקות ובעיות בהמשך הדרך.

אביגדור יזדי

אביגדור יזדי

אביגדור יזדי בוגר מכון אדלר מוסמך אימון בשיטת אדלר ומאסטר בNLP, להתמחות בליווי אנשים לשחק את משחק החיים.

תוכן עניינים