בגידה בזוגיות: איך אפשר לשקם את היחסים אחריה?

בגידה בזוגיות עבור אנשים רבים היא בבחינת גבול שאסור לעבור. הסדק באמון שהיא מביאה איתה מוביל פעמים רבות גם למשבר אישי ולערעור הביטחון העצמי. אך האם בגידה בהכרח מובילה לסיום הקשר? לא תמיד.

על אף הכאב העמוק, הערעור באמון ולעיתים הסלידה שנוצרת בין מי שעד לנקודת השבר היו, מלבד היותם בני זוג, גם חברים טובים – היסודות לחיבור מחדש קיימים שם כמעט תמיד, לכן במסגרת ייעוץ זוגי ייערך ניסיון אמיתי לאתר את החלקים הנסתרים שבנפש, שעדיין מקווים להשבת החברות הזאת לאיתנה ועמה את השיקום של מערכת היחסים הזוגית.

על סוגים של בגידה בזוגיות והמשמעות שלהם בתוך מערכת היחסים

כיוון שבגידה יכולה להתפרש בכמה מובנים ולבוא לידי ביטוי בדרכים שונות, ברור כי לא באמת אפשרי להגדיר במילים "מהי בגידה", אלא לנסות ולהבחין בין כמה סוגים של בגידות ולמצוא את המשותף ביניהן.

ההבחנה היא, לרוב, בין בגידה "רגשית בלבד" לבין "בגידה אמיתית" שמשמעותה, במובן הפשטני ביותר שלה, קיום יחסים רומנטיים הכוללים מגע עם אדם אחר, מחוץ למערכת היחסים הזוגית. מדוע במרכאות? כיוון שכאשר צוללים אל תוך הגורמים של כל שבר שהוא באמון ההדדי, בין אם הוא כולל מגע עם אחרים או שלא, מבינים שרגשות הם חלק בלתי נפרד מבגידות וכי המניע לכל סוג של בגידה, הוא משבר רגשי, בין אם הוא אישי או זוגי.

המשמעות היא שכאשר נוצרת בגידה בזוגיות מכל סוג שהוא, תהליך הריפוי חייב להתחיל באיתור המקורות לאותו כשל רגשי – וההבנה שאפילו אם צד אחד לא רואה במעשה מסוים כבגידה, ייתכן שהנזק הרגשי נוצר בכל מקרה והמשמעות היא שהצד השני חש נבגד. כדי להשיב את הקשר לאיתנו יש להכיל את הרגש הזה ולבנות את האמון מחדש.

בגידה בזוגיות והגורמים הנפוצים ביותר לה

אין ספק שכאב של בגידה בזוגיות יכול לייצר בעיות בתקשורת בין בני הזוג, בעיקר בשלב הראשוני שלאחר גילוי הבגידה, מה שמעכב באופן טבעי את תהליך השיקום – אפילו אם שני הצדדים מאוד מעוניינים בו ולא באמת רוצים לסיים את הקשר. עם זאת, חשוב להבין שבעיות בתקשורת מוכרחות היו להיות שם עוד קודם ולמעשה הן נחשבות לגורם העיקרי להידרדרות ביחסים, עד שנוצר משבר אמון כזה או אחר.

נוסף על תקשורת בינאישית שאיננה טובה ושמערערת את יציבות היחסים, גם ההערכה העצמית של כל אחד מבני הזוג, ביחד ולחוד, נחשבת לגורם משמעותי שעשוי "להרים" את הקשר ולהצמיח אותו, או לחילופין לייצר נתקים וריחוק, כאשר היא נמצאת בירידה.

מה מייצר ערך עצמי נמוך בזוגיות והאם ככה מתחילות בגידות?

אולי זה יישמע מפתיע אך גם אנשים שיש להם ביטחון עצמי גבוה, עלולים להגיע למצב של בגידה בזוגיות הקיימת שלהם – בעיקר במקרים שבהם קיים חוסר איזון בין התחושות האישיות של הצד הבוגד, לאלו של הצד הנבגד.

הערעור הזה בערך העצמי עלול להגיע ממקור זוגי ומתמשך, כלומר מבעיות תקשורת שנמשכות תקופה ארוכה ומשפיעות על הבטחון וההערכה העצמית של אחד מהצדדים, אך גם מהרקע האישי והחוויות של כל אחד מבני הזוג, שאינן קשורות כלל למערכת הזוגית שנוצרה ושבן או בת הזוג אינם "אשמים" בהן בשום מובן.

טראומות מהעבר, אירועים קשים ובלתי צפויים שמתרחשים תוך כדי שהיחסים הזוגיים נבנים, מקרים משמחים באופן קיצוני שיוצרים חוסר איזון – למשל, קידום בעבודה אצל אחד מבני הזוג, בעוד שהשני פוטר – ומצבים רבים נוספים, עלולים לייצר מעין חוסר שוויון בתחושות האישיות שלהם כלפי עצמם, מה שבאופן טבעי משליך לרעה גם על הזוגיות.

ללא ייעוץ זוגי מקצועי והבנת הגורמים שהפרו את האיזון הזה והובילו אל בגידה זוגית, בכל מובן שהיא,  יהיה קשה מאוד לשקם את הקשר – אפילו אם קיימת שם אהבה חזקה.

בגידה בזוגיות – מתי כדאי לפנות אל יועץ זוגיות ומהם סיכויי ההצלחה?

ייעוץ זוגי עשוי להיות המפתח לתהליך שיקום אמיתי של מערכת היחסים ולהוביל אותה למקום בריא הרבה יותר. לא מעט מהמורות שבעבר היו "בלתי עבירות" בעיניכם, יכולות להפוך ל"מכה קלה בכנף" כאשר אתם לומדים כיצד לתקשר אחד עם השני, באופן שימנע הידרדרות ביחסים או בגידה בזוגיות בהמשך הדרך המשותפת שלכם.

הסיכוי להיות שבעי רצון מהזוגיות, להתקרב, ליצור אינטימיות רגשית אמיתית ולצמוח יחד, גדל משמעותית כאשר פונים אל יועץ זוגיות ולא משאירים את הדברים כפי שהם, עד לפרידה שניתן היה למנוע.

תפקידו של יועץ זוגיות הוא לסייע לבני הזוג לחזק את התקשורת ולהעניק את הכלים הנכונים להתמודדות עם משברים שונים, לרבות בגידה זוגית אם היא קרתה, מה שיעמיק את הקשר ויעזור לצלוח אתגרים בעתיד

אביגדור יזדי

אביגדור יזדי

אביגדור יזדי בוגר מכון אדלר מוסמך אימון בשיטת אדלר ומאסטר בNLP, להתמחות בליווי אנשים לשחק את משחק החיים.

תוכן עניינים